امروز:  

اذان مغرب غروب آفتاب  اذان ظهر  طلوع آفتاب اذان صبح

Moharram 2020

 

" توصیه های امام رضا علیه السلام برای ماه محرم"

سیر و سلوک عاشورایی,سخنان امامن رضا ع درباره محرم, محرممحرم ماهی است که اهل جاهلیت حرمتش را نگه می‌داشتند

 

 

پنج دستور امام رضا علیه السلام برای سیر و سلوک عاشورایی


 از امام رضا(ع) روایت شده است که در روز اول محرم به ابن‌شَبیب فرمودند: روزه گرفته‌ای؟ امروز روزی است که زکریا روزه گرفت و خدا یحیی را به او عطا کرد.

 

فرمودند: محرم ماهی است که اهل جاهلیت حرمتش را نگه می‌داشتند، اما این امت نه حرمت محرم را نگه داشتند، نه حرمت نبی اکرم(ص) را؛ ذریه‌اش سیدالشهدا(ع) را به شهادت رساندند، زنانش را به اسارت بردند، کاروانش را غارت کردند. خدای متعال هرگز اینان را نیامرزد. ابن‌شبیب! اگر می‌خواهی بر کسی گریه کنی، فقط بر امام حسین(ع) گریه کن، «فانه ذبح کما یذبح الکبش»، هیجده نفر از جوانانی که شبیه نداشتند، در کنارش به شهادت رسیدند.


آسمان‌ها و زمین‌ها بر شهادتش گریه کردند، چهار هزار ملک برای نصرت حضرت آمدند، ولی زمانی رسیدند که کار تمام شده بود، آنها غبارآلود و اندوهگین ماندند تا در کنار حضرت حجت(عج) خون‌خواهی کنند و شعارشان «یالثارات الحسین» است. پدرم از جدم امام سجاد(ع) حکایت کردند که وقتی سیدالشهدا(ع) به شهادت رسیدند، آسمان خون گریه کرد.


در ادامه حضرت پنج دستور فرمودند که همیشگی است، اما موطنش محرم است:


۱- فرمودند: فرزند شبیب! اگر بر سید‌الشهدا(ع) گریه کردی تا اشکت بر گونه‌ات جاری شد، خدا هر گناهی که کردی ـ کم یا زیاد، صغیر یا کبیر ـ را می‌بخشد.
(این روایات مثل آیات توبه است. آیات توبه در مؤمن غرور ایجاد نمی‌کند، بلکه به مؤمن بشارت می‌دهد که مأیوس از رحمت خدا نشود. این روایات هم مؤمن را جسور بر گناه نمی‌کند.)


۲- بعد دستور دوم را فرمودند که اگر می‌خواهی خدا را ملاقات کنی در حالی که گناهی نداشته باشی، سیدالشهدا(ع) را از نزدیک و یا دور زیارت کن. این دو دستور، یعنی انسان هر وقت احساس کرد سنگین شده و آلوده شده و نمی‌تواند عبادت کند، باید خودش را با گریه یا زیارت، بدون تأخیر به سیدالشهدا(ع) که سرچشمه طهارت است، برساند.


۳- بعد فرمودند: اگر خوشحال می‌شوی در غرفه‌هایی از بهشت ساکن شوی که در جوار نبی اکرم(ص) باشی، لعن قاتلین سیدالشهدا(ع) را ترک نکن.

۴- در ادامه نیز دستور چهارم را که خیلی عجیب است، فرمودند: اگر می‌خواهی از ثوابی مثل ثواب شهداء کربلا بهره‌مند شوی، هر وقت سیدالشهدا را یاد کردی، عرض حاجت به ایشان کن و بگو «یا لیتنی کنت معهم فأفوز فوزا عظیما»؛ ای کاش من هم در کربلا با شهدای تو بودم و به فوز عظیم پیش روی تو می‌رسیدم.
(اگر همیشه از امام(ع) چنین طلبی داشته باشی، به آن ثواب می‌رسی. خدای متعال نیتش را به تو می‌دهد، وفور نیت کارت را درست می‌کند.)


۵- در مورد پنجمین دستور نیز فرمودند: اگر دوست داری در بهشت در درجات ما باشی، غصه و شادی‌ات را از ما جدا نکن. آنجا که ما خوشحالیم، خوشحال باش و آنجا که ما غصه داریم غصه‌دار باش.


(البته واضح است که هیچ کس به مقام امام نمی‌رسد، مقصود این است که اگر می‌خواهید بین ما و شما در بهشت حائل نباشد، این‌گونه باش. ممکن است کسی در بهشت باشد ولی هفتصد سال یک بار هم سیدالشهدا(ع) را نبیند.

حضرت در انتهای این روایت فرمودند تلاش کن خودت را به ولایت ما برسانی. اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد، خدای متعال او را با آن سنگ محشور می‌کند.

 

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************

 

احادیث نورانی از امامان معصوم (ع) در باره حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه السلام

 

زیارت خداوند در عرش(2012-04-22 04:11:00)
زید شحام گوید: به امام صادق عرض کردم : براى زائر قبر حسین چیست ؟ حضرت فرمود: او همانند کسى است که خدا را در عرش زیارت کرده باشد، عرض کردم : کسى که یکى از شما را زیارت کند چه ؟ حضرت فرمود: مثل کسى است که پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله را زیارت کرده باشد.
  ارزوی زیارت امام حسین (ع)(2012-04-22 03:40:32)
امام صادق علیه السلام فرمود: هیچکس نیست در روز قیامت مگر اینکه وقتى بزرگوارى زوار حسین را نزد خداوند مى بیند آرزو مى کند که اى کاش ‍ حسین ابن على را زیارت کرده بود،(۱)و در حدیث دیگر فرمود: هر که خوشحال مى شود که روز قیامت بر سفره هاى نور قرار گیرد، از زوار حسین شود.(۲) پی نوشت: ۱- همان مآخذ ص ۳۳۰۲- همان مآخذ  
  زيارت امام حسين عليه السلام حج فقراست(2012-04-22 03:38:21)
امام صادق علیه السلام فرمود: هر که توان مالى ندارد و نمى تواند حج واجب انجام دهد، برود نزد قبر حسین علیه السلام و عرفه نزد حضرت باشد، از حج او کفایت مى کند، سپس حضرت فرمود: من نمى گویم که از حج واجب بى نیاز است ، مگر براى تنگدست ، اما کسى که توان مالى دارد وقتى حج واجب را انجام داد و خواست ، حج یا عمره مستحبى انجام دهد و مشاغل دنیوى یا م�
ارزش فوق العاده زيارت سيدالشهداء(2012-04-22 03:22:19)
یکى از اصحاب به امام صادق علیه السلام عرض کرد: فلانى مى گوید: که به شما گفته است نوزده حج و نوزده عمره بجا آورده است ، شما فرموده اید، یک حج و یک عمره دیگر بجا آور تا برایت یک ثواب زیارت قبر حسین بنویسند!! حضرت فرمود: دلت مى خواهد بیست حج و بیست عمره انجام دهى یا با حسین محشور شوى ؟ کدامیک ؟ عرض کردم : مى خواهم با حسین محشور شوم ، حضرت فرم�
  چشمان اشک بار(2012-02-08 11:02:43)
امام سجاد علیه السلام فرمود: «من هرگز شهادت فرزندان فاطمه علیهاالسلام را به یاد نیاوردم مگر آنکه به خاطر آن، چشمانم اشک بار گشت».
  عناد با حسین (ع)(2012-02-07 10:43:05)
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:من عائده ، حرم الله علیه رایحة الجنة ترجمه: کسى که با او (حسین ) عناد ورزد، خداوند رایحه بهشت را بر او حرام گرداند.
  حسین(ع) در اسمان(2012-02-07 10:41:34)
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:ان الحسین بن على فى السماء اکبر منه فى الارض ترجمه: بطور یقین حسین بن على در آسمان والاتر از زمین است .
  امام وپیشوا(2012-02-07 10:39:57)
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:الحسن و الحسین امامان قاما او قعدا .  ترجمه: حسن و حسین در همه احوال امام و پیشوایند؛ چه بایستند و چه بنشینند.
  خوشبختی به وسیله ی حسین(ع)(2012-02-05 01:08:06)
پيامبراکرم صلى‏ الله ‏عليه‏ و‏ آله وسلم می فرمایند : بى اُنذِرتُم وَ بِعَلىِّ بنِ أبى طالِبِ اهْتَدَيتُم... وَ بِالْحَسَنِ اُعْطيتُمُ الإْحسانُ وَ بِالْحُسَينِ تَسعَدونَ وَ بِهِ تَشقونَ ألا وَ إنَّ الْحُسَينَ بابٌ مِن أبوابِ الْجَنَّةِ مَن عاداهُ حَرَّمَ اللّه‏ُ عَلَيهِ ريحَ الْجَنَّةِ؛ ترجمه:به وسيله من هشدار داده ش�
  دوست حسین(ع)(2012-02-05 01:01:01)
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:أحَبَّ اللَّهُ مَن أحَبَّ حُسَيناً؛ ترجمه:هر كه حسين را دوست بدارد ، خداوند دوستدار او است.
  بركت(2012-02-05 00:57:13)
امام صادق عليه‏السلام :اَ لْبَرَكَةُ مِنْ قَبْرِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلىٍّ عليه‏السلام عَشَرَةُ اَمْيالٍ؛ ترجمه:تا ده ميل اطراف قبر حسين بن على عليه‏السلام بركت است.
  اذان پیامبر(2012-02-05 00:55:27)
قال زين العابدين - عليه السلام -:ان النبى - صلى الله عليه وآله - اذن فى اذن الحسين - عليه السلام - بالصلاة يوم ولد ؛ ترجمه:در روز ولادت امام حسين (ع ) پيامبر اسلام (ص ) در گوش او اذان گفت .
  گنبد اسلام(2012-02-03 10:19:44)
قال رسول الله صلى الله علیه و آله: یقبر ابنى بأرض یقال لها کربلا هى البقعة التى کانت فیها قبة الاسلام نجا الله التى علیها المؤمنین الذین امنوا مع نوح فى الطوفان؛ ترجمه: پیامبر خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند:پسرم حسین در سرزمینى به خاک سپرده مى‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازى که همواره گنبد اسلام بوده است، چنان که خد�
  رخصت زیارت(2012-02-03 10:18:02)
امام صادق علیه السلام فرمودند: لیس نبى فى السموات والارض و الا یسألون الله تبارک و تعالى ان یوذن لهم فى زیارة الحسین علیه السلام ففوج ینزل و فوج یعرج؛ ترجمه:هیچ پیامبرى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏خواهند خداوند متعال به آنان رخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شوند، چنین است که گروهى به کربلا فرود آیند و گروه�
  چشمان گریان(2012-02-02 06:03:33)
امام سجاد (علیه السلام) می فرمایند: ایها مؤمن دمعت عیناه بقتل الحسین (علیه السلام) حتی یسیل علی خده، لواه الله بها فی الجنه عرفا یسکنها احقابا. ترجمه:هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (علیه السلام) گریان شود، به طوری که اشک بر گونه هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن او را درغرفه های بهشتی جای دهد که روزگاران دراز در آن به سر برند
  چشمی که برای حسین (ع) گریسته(2012-02-02 06:01:30)
حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: کل عین یوم القیامه باکیه و کل عین یوم القیامة ماهره، الاعین من اختصه الله بکرامته و بکی علی ما ینهک من الحسین و آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم). ترجمه:در روز قیامت همه چشمها گریانند و هیچ چشمی خواب ندارد، مگر آن چشمی که خداوند آن را به کرامت خود اختصاص داده و برای هتک حرمت حسین و خاندان محمد گریسته
  اثرات زیارت(2012-02-02 05:56:07)
امام صادق (سلام الله علیه) می فرمایند:لا تدع زیارة الحسین بن علی (سلام الله علیه) یمد الله فی عمرک و یزید فی رزقک و یحییک الله سعیدا و لا تموت إلا شهیدا؛ ترجمه:زیارت امام حسین (سلام الله علیه) را فرو نگذار تا که خدا عمرت را طولانی و روزیت را زیاد کند و زندگی با سعادت و مرگ با شهادت به تو خواهد بخشید.
  حقى از حقوق رسول خدا (ص)(2012-02-01 10:02:35)
قال ابوعبدالله علیه السلام:لو ان احدکم حج دهره ثم لم یزرالحسین بن على علیهماالسلام لکان تارکا حقا من حقوق رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم) لان حق الحسین فریضة من الله تعالى واجبه على کل مسلم؛ ترجمه:امام صادق (عليه السلام) فرمودند:اگر یکى از شما تمام عمرش را احرام حج ببندد اما امام حسین علیه السلام را زیارت نکند حقى از حقوق رسول �
  مرقد امام حسین علیه السلام(2012-02-01 09:57:34)
قال الامام الصادق علیه السلام: زوروا قبرالحسین علیه السلام ولا تجفوه فانه سید شباب أهل الجنة من الخلق و سید شباب الشهداء؛ ترجمه:امام صادق (عليه السلام) فرمودند: مرقد امام حسین علیه السلام را زیارت کنید و با ترک زیارتش به او ستم نورزید، چرا که او سید جوانان بهشت از مردم و سالار جوانان شهید است.
  بیمه کردن با خاک امام حسین(ع)(2012-01-30 09:21:40)
امام صادق (عليه السلام) فرمودند: حنکوا اولادکم بتربة الحسین (عليه السلام) فإنها امان؛ ترجمه:کام کودکانتان را با تربت حسین (عليه السلام) بردارید چرا که خاک کربلا فرزندانتان را بیمه مى‏کند.
اجابت دعا(2012-01-30 09:18:02)
قال رسول الله (صلي اللع عليه و آله و سلم):الا و ان الإجابة تحت قبته والشفاء فى تربته، و الائمة علیهم السلام من ولده؛ ترجمه:پیامبر خدا(صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند: بدانید که اجابت دعا، زیر گنبد حرم او(امام حسین علیه السلام) و شفاء در تربت او، و امامان (علیهم السلام) از فرزندان او هستند.‏
  حجابهاى هفتگانه(2012-01-30 09:15:43)
قال الصادق علیه السلام: السجود على تربة الحسین علیه السلام یخرق الحجب السبع؛ ترجمه:امام صادق (عليه السلام) فرمودند: سجده بر تربت حسین علیه السلام حجابهاى هفتگانه را پاره مى‏کند.
  سجده بر تربت وتسبیح از آن(2012-01-27 09:43:36)
امام صادق (عليه السلام) فرمودند: السجود على طین قبرالحسین (عليه السلام) ینور الى الارض السابعة و من کان معه سبحة من طینقبرالحسین (عليه السلام) کتب مسبحا و ان لم یسبح بها…؛ ترجمه:سجده بر تربت قبر حسین (عليه السلام) تا زمین هفتم را نور باران مى‏کند و کسى که تسبیحى از خاک مرقد حسین (عليه السلام) را با خود داشته باشد، تسبیح گوى حق محس�
  تربت کربلا(2012-01-27 09:40:22)
عن موسى بن جعفرعلیه السلام قال:ولا تأخذوا من تربتى شیئا لتبرکوا به فأن کل تربة لنا محرمة الا تربة جدى الحسین بن على علیهماالسلام فأن الله عزوجل جعلها شفاء لشیعتنا و أولیائنا؛حضرت امام کاظم (عليه السلام) در ضمن حدیثى که از رحلت خویش خبر مى‏داد فرمودند: ترجمه:چیزى از خاک قبر من برندارید تا به آن تبرک جویید؛ چرا که خوردن هر خاکى جز ت
  لعنت بر کشنده ی امام حسین(ع)(2012-01-27 09:38:30)
امام صادق (علیه السلام):خدا لعنت کند کشنده حسين (علیه السلام) را ، چه قدر ياد [ شهادت] حسين (علیه السلام) زندگي را ناگوار مي‌سازد ! من هيچ گاه آب سردي ننوشيدم ، مگر اين که حسين (علیه السلام) را ياد کردم و هيچ بنده اي نيست که آب بنوشد و حسين (علیه السلام) را ياد کند و کشنده اش را لعنت فرستد، مگر اينکه خداوند صد هزار حسنه برايش مي‌نويسد،
  گریه کردن یا گریاندن(2012-01-25 09:43:32)
امام صادق (مام صادق (علیه السلام) :کسي که ( در عزاي حسين علیه السلام) بگريد يا ديگري را بگرياند و يا آن که خود را به حالت اندوه عزا درآورد، بهشت بر او واجب است.
  احترام امام(ع)(2012-01-25 09:33:50)
امام باقر (عليه السلام) فرمودند:ماتكلم الحسين (عليه السلام) بين يدى الحسن (عليه السلام) اعظاما له، و لا تكلم محمد بن الحنفية بين يدى الحسين (عليه السلام) اعظاما له. ترجمه:امام حسين (عليه السلام) در نزد امام حسن (عليه السلام) بخاطر احترام او و محمد حنفيه نيز در پيش امام حسين (عليه السلام) بخاطر احترامش حرف نمى زد.
  نقش نگين امام (عليه السلام)(2012-01-25 09:30:55)
امام رضا (عليه السلام) فرمودند:كان نقش خاتم الحسين (عليه السلام): ((ان الله بالغ أمره)). ترجمه:نقش نگين امام (عليه السلام) اين جمله بود:((ان الله بالغ أمره؛ خداوند فرمان خود را به نتيجه و پايان مى رساند)).
  یاد امام حسین(ع) هنگام نوشیدن آب(2012-01-24 04:02:16)
امام صادق (علیه السّلام): هر كه آب بنوشد و حسين بن علي (علیه السّلام) را ياد كند و قاتل او را لعن نمايد براي او هزار حسنه نوشته مي‌شود و هزار گناه از او محو مي‌گردد.
  زوار در روز قیامت(2012-01-24 04:00:05)
امام صادق (علیه السّلام): روز قيامت منادي ندا مي‌كند: شيعيان آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در كجا هستند؟ پس از ميان مردم، گردن‌هايي كشيده شده و افرادي به پاي خيزند كه عدد آنها را غير از خداوند، كس ديگري نمي‌داند. پس منادي ندا مي‌كند: زوار قبر حضرت امام حسين (علیه السّلام) در كجا هستند؟ خلق بسياري به پاي خيزند. پس به ايشان �
  زیارت قبرحسین(ع) در روز نیمه شعبان(2012-01-24 03:58:28)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه قبر مطهر حضرت امام حسين (علیه السّلام) را در نيمه شعبان زيارت كند، حق تعالي گناهان گذشته و آينده‌اش را مي‌بخشد.
  زیارت امام حسین (ع) در روزهای خاص(2012-01-23 03:59:41)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه حضرت امام حسين (علیه السّلام) را در نيمه شعبان، شب عيد فطر و شب عرفه در يك سال زيارت كند، خداوند متعال ثواب هزار حج و هزار عمره مقبول به وي داده و هزار حاجت از حوائج دنيا و آخرتش را روا مي‌سازد.
  برطرف کردن اندوه(2012-01-23 03:58:06)
امام صادق (علیه السّلام): هيچ اندوهگيني به زيارت قبر امام حسين (علیه السّلام) نمي‌رود، مگر آن كه خداوند متعال اندوهش را برطرف كرده و حاجتش را روا مي‌سازد.
  زیارت امام حسین (ع) در عاشورا(2012-01-23 03:56:37)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه حسين (علیه السّلام) را در عاشورا زيارت كند، مثل كسي است كه در پيش روي آن حضرت به خون خويش بغلتد.
  شفاعت توسط زائر امام حسین(ع)(2012-01-22 03:17:15)
امام صادق (علیه السّلام): زائر امام حسين (علیه السّلام) در روز قيامت، صد نفر را كه همگي اهل دوزخ و در دنيا از مسرفين هستند شفاعت مي‌كند.
  زیارت نکردن(2012-01-22 03:14:24)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه قبر حسين (علیه السّلام) را زيارت نكند از خير كثير محروم مانده و از عمرش يك سال كم مي‌شود.
  زیارت خدا(2012-01-22 03:11:54)
امام رضا (علیه السّلام): كسي كه قبر حسين (علیه السّلام) را در كنار فرات زيارت كند، مثل كسي است كه خدا را در بالاي عرش زيارت نموده است.
  همراهی ملائک مقرب(2012-01-19 09:22:59)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه امام حسين (علیه السّلام) را زيارت كرده و قصدش خداوند عزوجل باشد، جبرئيل، ميكائيل و اسرافيل او را همراهي نموده تا به منزلش وارد شود.
  يك عمره مقبول(2012-01-19 09:20:45)
امام رضا (علیه السّلام) : ‌زيارت قبر حسين (علیه السّلام) معادل يك عمره مقبول مي‌باشد.
 

اگاهی به حق امام حسین(ع)(2012-01-19 09:20:01)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه به زيارت قبر امام حسين (علیه السّلام) برود و به حق آن حضرت آگاهي داشته باشد، مانند كسي است كه سه حج با رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) انجام داده باشد.

زیارت امام حسین (ع) از روی ذوق و شوق(2012-01-19 09:18:28)
امام باقر (علیه السّلام): كسي كه از روي شوق و ذوق به زيارت امام حسين (علیه السّلام) برود، خداوند متعال هزار حج و هزار عمره قبول شده برايش مي‌نويسد و اجر و ثواب هزار شهيد از شهداي بدر و اجر هزار روزه‌دار و هزار صدقه قبول شده و آزاد كردن هزار بنده برايش منظور مي‌شود و پيوسته در طول ايام سال از هر آفتي كه كمترين آن شيطان است محفوظ م�
  افضل اعمال(2012-01-19 09:15:51)
امام صادق (علیه السّلام): زيارت قبر امام حسين (علیه السّلام) افضل اعمال است.
  زيارت مظلوم كربلا(2012-01-19 09:15:06)
امام باقر (علیه السّلام): كسي كه دوست دارد محل زندگي و منزلش بهشت باشد، ‌پس زيارت مظلوم كربلا را ترك نكند.
  همسايگي رسول خدا (ص)(2012-01-18 12:23:20)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه مي‌خواهد در همسايگي رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و حضرت علي و فاطمه عليهم السلام باشد، زيارت حسين بن علي(علیه السّلام) را ترك نكند.
  سفره‌هاي نور(2012-01-18 12:21:21)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه دوست دارد در روز قيامت بر سفره‌هاي نور بنشيند، پس بايد از زوار حسين بن علي (علیه السّلام) باشد.
  سلام با اشاره به قبور(2012-01-18 12:20:22)
امام صادق (علیه السّلام): وقتي خانه و منزلت دور بود و از نزديك نتوانستي به زيارت امام حسين (علیه السّلام) و ديگر ائمه نائل گردي، بر بالاي بام منزل برو، دو ركعت نماز بخوان و با اشاره به قبور ومزار ما سلام بده، كه سلام تو به ما خواهد رسيد.
  زیارت درحالت خوف و هراس(2012-01-18 12:17:45)
امام باقر (علیه السّلام) : هركس امام حسين (علیه السّلام) را در حالت خوف و هراس زيارت كند، خداوند او را از هراس قيامت ايمن مي‌دارد.
  زيارت حسين بن علي (علیه السّلام)(2012-01-18 12:16:32)
امام صادق (علیه السّلام): زيارت حسين بن علي (علیه السّلام) بر هركسي كه او را از سوي خداوند امام مي‌داند واجب است.
  زیارت(2012-01-18 12:13:27)
امام صادق (علیه السّلام): بر عهده شخص غني است كه در سال دو مرتبه و فقيران در سال يك مرتبه به زيارت قبر امام حسين (علیه السّلام) بروند.
  شرایط فساد تربت(2012-01-18 02:52:22)
امام صادق (علیه السّلام): تربت امام حسين (علیه السّلام) شفاي درد است مگر در سه حالت كه تربت فاسد گشته و اثر خود را از دست مي‌دهد:الف) آنچه كه با تربت مخلوط مي‌گردد شبهه ناك يا آلوده باشدب) مصرف كننده تربت اعتقاد به شفاي تربت نداشته و يا ترديد داشته باشدج) شياطين و يا اجنه (جن‌ها) از اهل كفر تربت را مسح نموده و آن را فاسد كنند.پس برا
  ترس از سلطان وحاکم(2012-01-18 02:49:55)
امام صادق (علیه السّلام): هرگاه از سلطان و حاكمي ترس داشتي، يا ترس ديگري در تو پيدا شد، از منزل بيرون بيا، در حالي كه تربت حسين (علیه السّلام) را همراه داري. چون آن را بر مي‌داري بگو: خدايا اين تربت قبر حسين(علیه السّلام) ولي و فرزند ولي توست كه به منظور حفظ از آنچه خوف دارم برداشته‌ام.
  حفظ مال(2012-01-18 02:47:20)
امام رضا (علیه السّلام) : تربت امام حسين(علیه السّلام) به اذن خدا موجب حفظ مال مي‌باشد.
  تربت(2012-01-18 02:45:47)
امام صادق (علیه السّلام): كسي كه بيماري بر او عارض شده باشد، قبل از خوردن هر دارويي، تربت قبر امام حسين(علیه السّلام) را بخورد، خداوند منان او را از آن مرض شفا مي‌دهد، مگر از مرگ.
  شفاي هر درد(2012-01-18 02:43:01)
امام صادق (علیه السّلام): در خاك قبر حسين (علیه السّلام) شفاي هر درد است و آن دواي بزرگتر است.
  امان(2012-01-15 10:24:43)
امام صادق (علیه السّلام): كام فرزندان خود را با تربت حسين(علیه السّلام) برداريد، كه اين تربت امان است .
  سجده بر تربت حسين(علیه السّلام)(2012-01-15 10:23:09)
امام صادق (علیه السّلام): سجده بر تربت حسين(علیه السّلام) حجاب‌هاي هفتگانه را كنار مي‌زند.
  خاک قبر خسین(ع)(2012-01-15 10:21:36)
امام رضا (علیه السّلام): هر خاكي همچون مردار(خون و ذبح شدة بي‌نام خدا) حرام است، مگر خاك قبر حسين(علیه السّلام) كه درمان هر درد است.
  دوستداران حسین (ع)(2012-01-14 11:13:15)
پیامبراکرم(صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند:اي مردم ، اين حسين بن علي است ، او را بشناسيد؛ قسم به آن که جانم در دست اوست ، او در بهشت است، دوستدانش در بهشت‌اند و دوستداران دوستدارانش نيز در بهشت‌اند.
  کانال بهشت(2012-01-14 11:09:37)
امام صادق(عليه السلام) فرمودند:آرامگاه مقدس امام حسين (عليه السلام) کانالي از کانالهاي بهشت است.
  دوستی ودشمنی(2012-01-14 11:04:35)
قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : مَنْ اَحبَّ الْحَسَنَ و الْحُسينَ فَقَدْ اَحَبّني و مَنْ اَبْغَضَهُما فقد أبْغَضَني. ترجمه:رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمودند: كسي كه حسن و حسين- عليهم السلام- را دوست بدارد، من را دوست داشته و كسي كه آن دو را دشمن بدارد، با من دشمني كرده است.
رفت و آمد فرشتگان(2012-01-13 23:15:49)
امام صادق (عليه السلام) فرمودند: ميان قبر پاک امام حسين (عليه السلام) تا آسمان هفتم محل رفت و آمد فرشتگان است .
  دو سبط این امت(2012-01-13 23:11:10)
حضرت علیه السلام می فرمایند: «... ان الحسن والحسین سبطا هذه الامة وهما من محمد کمکان العینین من الراس واما انا فکمکان الید من البدن واما فاطمة فکمکان القلب من الجسد ... ؛ ترجمه: حسن و حسین علیهما السلام دو سبط این امت هستند، و آن دو برای محمد صلی الله علیه و آله همانند دو چشم برای سرند، و من [برای محمد صلی الله علیه و آله] همانند �
  سرور جوانان اهل بهشت(2012-01-13 23:08:37)
قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : الْحَسَنُ و الْحُسينُ سَيِّدا شبابِ أَهلِ الْجَنّةِ. رجمه: رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمودند: حسن و حسين - عليهما السلام - دو سرور جوانان اهل بهشت اند.
  تزئين عرش(2012-01-13 07:04:59)
قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : اِذا كانَ يَومَ الْقيامةِ زُيِّنَ عَرشُ رَبِّ الْعالَمين بِكلِ زِينَةٍ ... . ترجمه: رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمودند: هنگام فرارسيدن روز قيامت، عرش پروردگار عالميان با بهترين و كامل ترين زينت ها تزئين مي شود و دو منبر از نور يكي در طرف راست و ديگري در طرف چپ عرش قرار داده شده و حسن و حس�
  امامت(2012-01-12 09:28:29)
قال الامام الْحَسَن - عليه السلام - : اِنَّ الْحُسينَ بن علي بَعْدَ وَفاةِ نفسي امام مِنْ بَعدي ... .   ترجمه: امام حسن - عليه السلام - فرمودند: حسين بن علي - عليه السلام - بعد از رحلت من امام است، زيرا خداوند بعد از من امامت را به نام او ثبت كرده است و امامت از طريق وراثت پيامبر به او رسيده است.
  امام حسین(ع) و دوستانش(2012-01-12 09:23:41)
قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : يا اَيُّها الناس هذا الحُسينُ ابنُ علي فَاَعرفُوهُ فَواَلذي نَفسي بِيْدهٍ اِنَّه لِفيء الجنّةِ و مُحبِيهِ فِي الجنة. رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمودند: اي مردم! اين حسين فرزند علي - عليه السلام - است او را بشناسيد، سوگند بخدايي كه جان من بدست اوست، حسين - عليه السلام- و دوستانش در بهشتاند.
  دعا برای آمدن باران(2012-01-12 09:17:49)
قال الامام الصادق - عليه السلام - : جاءَ اَهلُ الكوفة اِلي عليٍّ - عليه السلام - فَشَكُوا اليهِ أمساكَ الْمَطَر ... .   ترجمه: امام صادق - عليه السلام - فرمودند: مردم كوفه روزي به حضور امام علي - عليه السلام - آمدند و از نيامدن باران شكايت كردند و از حضرت خواستند تا براي آمدن باران دعا كند، حضرت به فرزندش حسين - عليه السلام - دستور داد �
  زیارت قبرحسین(ع)(2012-01-12 09:14:31)
قال الامام الباقر - عليه السلام - : اِنّ الحُسَيْنَ صاحِبَ كَربَلا قُتِلَ مَظْلوما، مَكروبا عَطْشانا، لَهفانا فآلَي اللّه عَزَّوَجلّ عَلي  نَفْسِهِ اَن لا ياتيَهُ لَهفانٌ و لا مَكروبٌ و لا مُذنِبٌ و لا مَغمومٌ و لا عَطشانٌ و لا مَنْ بِهِ عاهَةٌ ثُمَّ دَعا عِندَهُ و تَقَرَّبَ بِالحُسَيْنِ بنِ عَلي عليه السلام اِلَي اللّه عَز�
  احترام(2012-01-12 09:06:35)
. امام صادق (عليه السلام) فرمودند:ما مشى الحسين (عليه السلام) بين يدى الحسن (عليه السلام) قط و لابدره بمطق اذا اجتمعا تعظيما له. ترجمه: امام حسين (عليه السلام) به خاطر رعايت احترام، هيچ وقت جلوى امام حسن (عليه السلام) راه نرفت و زمانى كه با هم بودند ابتدا به صحبت نكرد.
  محبوب ترین فرد زمین(2012-01-09 06:56:22)
  قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : مَنْ اَحَبَّ أنْ يَنْظُر الي اَحَبِ اَهَلِ الارضِ اِلي اَهْلِ اسماء فَلْيَنظُر اِلي الحُسين - عليه السلام -.   ترجمه: رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمودند: كسي كه مي‎خواهد كه محبوب ترين فرد روي زمين نزد اهل آسمان را ببيند، بايد به حسين - عليه السلام - نگاه كند.
  نگاه به امام حسین (ع)(2012-01-09 06:52:10)
قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : مَنْ سَرَّه اَنْ يَنْظُر الي سَيِّدِ شَبابِ اَهلِ الْجَنَةِ فَلْينظرَ الي الْحُسين ابن علي - عليه السلام -. ترجمه:رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمودند: كسي كه مي خواهد از نگاه كردن به سوي جوانان اهل بهشت مسرور و شاد شود، بايد به سوي حسين بن علي - عليه السلام - نگاه كند.
  نجات از آتش جهنم(2012-01-04 08:46:02)
امام صادق (ع) فرمود: «هر كس قبر حسين (ع) را به خاطر خداوند و در راه خدا زيارت نمايد، خداوند او را از آتش دوزخ آزاد مى‏سازد، و روز ترس بزرگ (قيامت) او را ايمن مى‏دارد . از خداوند نيز هيچ حاجتى از حوائج دنيا و آخرت را طلب نمى‏كند مگر آنكه به او عطا مى‏نمايد».
  تأثير زيارت در روز قيامت(2012-01-04 08:40:58)
امام صادق (ع) فرمود: «هيچ كس در روز قيامت نيست مگر آنكه آرزو مى‏كند كه اى كاش از زائرين امام حسين (ع) مى‏بود زيرا مشاهده مى‏نمايد كه با زائران حسين (ع) به واسطه مقامى كه در نزد پروردگار دارند، چگونه عمل مى‏شود»1 . و نيز فرمود: «هر كس دوست دارد در روز قيامت بر سر سفره‏هايى از نور بنشيند پس بايد از زائرين حسين بن على (ع) باش�
  رهايى از شدايد قيامت(2012-01-04 08:42:56)
رسول گرامى اسلام (ص) فرمود: «من تعهد مى‏كنم كه در روز قيامت هنگامه رستاخيز ، ضمن ملاقات با زائر حسين (ع)، دستش را بگيرم و از مراحل هول‏انگيز و سختيهاى قيامت نجاتش بخشيده و او را به بهشت وارد كنم»
  قرار گرفتن در جوار پيامبر و على و فاطمه (ع)(2012-01-04 08:39:48)
امام صادق (ع) فرمود: «هر كس مى‏خواهد در جوار پيامبر (ص) و على و فاطمه (ع) باشد، نبايد زيارت حسين بن على (ع) را ترك كند»
  تأثير زيارت در روز عاشورا(2012-01-04 08:38:43)
امام صادق (ع) فرمود: «هر كس قبر حسين را در روز عاشورا زيارت كند ، همانند كسى است كه در برابر او به خون خود غلطيده باشد»
  سعادت(2012-01-04 08:37:57)
امام صادق (ع) به عبدالملك خثعمى فرمود: «زيارت حسين بن على (ع) را ترك مكن و دوستانت را نيز به آن فرمان بده، تا خداوند بر عمرت افزوده و روزيت را زياد گرداند. خداوند سبحان زندگانى تو را در سعادت قرار خواهد داد، و نمى‏ميرى مگر سعادتمند ، و تو را در سلك سعادتمندان خواهند نوشت » .
  تجلى خدا(2012-01-03 11:36:42)
امام صادق (ع) فرمود: «به درستى كه خداى تبارك و تعالى، قبل از اهل عرفات ، براى زائران قبر حسين (ع) تجلى مى نمايد، حوايج آنان را بر آورده مى‏كند ، گناهانشان را آمرزيده و درخواستهايشان را به اجابت مقرون مى‏سازد ، و سپس متوجه اهل عرفات شده و در مورد آنان نيز اينگونه عمل مى‏كند».
  دعاى معصومين براى زائر(2012-01-03 11:34:57)
معاوية بن وهب از امام صادق (ع) نقل نموده كه فرمود: «اى معاويه، زيارت قبر حسين (ع) را از روى ترس وامگذار ، زيرا هر كه آن را ترك كند ، چنان دچار حسرت مى‏شود كه آرزو نمايد قبرش نزد او باشد . آيا دوست ندارى كه خداوند تو را در زمره كسانى به حساب آورد كه رسول خدا (ص) و على و فاطمه و امامان معصوم (ع) برايش دعا مى‏كنند؟» 1.و نيز فرمود: «هم
  غرق شدن در رحمت الهى(2012-01-03 11:32:50)
از امام صادق (ع) پرسيدند: ثواب كسى كه قبر امام حسين (ع) را زيارت كند، در حالى كه كبر و غرور نداشته باشد چيست ؟ فرمود: «برايش هزار عمره و حج مقبول نوشته مى شود . اگر شقى باشد، سعيد نوشته مى‏گردد، و پيوسته در رحمت الهى غوطه‏ور خواهد بود» .

 

 

مناجات شاکرین امام سجاد علی بن الحسین علیه السلام


مناجات شاکرین


خدایا! بخشش پی در پی تو انجام دادن سپاسگزاریت را از یاد من برد و ریزش فضل و احسانت مرا از شمردن ثنا و ستایشت عاجز کرد و پشت سر هم آمدن نیکی‌هایت مرا از ذکر ستودنی‌هایت بازداشت و پیاپی رسیدن نعمت‌هایت مرا از نشر دادن نیکوئی‌هایت درمانده کرد و اینجا که من هستم جای کسی است که اعتراف به وفور نعمت‌های تو و در مقابل آنها به کوتاهی کردن خود دارد و به اهمالکاری و تلف کردن عمر خویش گواهی دهد و تو‌ای خدای با عطوفت و مهربان و نیکوکار و بزرگواری، که رو آورندگان بسویت را نومید نسازی و آرزومندات را از درگاهت نرانی، امیدواران به آستانه تو بار امید خود را بیندازند و آرزوهای عطاخواهان به میدان وسیع کرم تو توقف کنند.


پس‌ای خدا! تو آرزوهای ما را با نومیدی و یأس روبرو مگردان .و جامه ناامیدی و دل شکستگی بر ما مپوشان خدایا در برابر نعمت‌های بزرگت سپاسگزاری من کوچک است و درجنب اکرام و بزرگواری تو ثنا و ستایش من خُرد و ناقابل است. نعمت‌های تو زیورهایی از انوار ایمان بر من پوشانده و ریزه کاری‌های نیکیت خیمه هایی از عزت بر سرم زده و احسان‌هایت گردن بندهایی به گردنم انداخته که باز نشود و طوق‌هایی بدان آویخته که نگسلد، نعمت‌های بسیار تو زبان مرا از شمردنش ناتوان کرده و بخشش‌های فراوانت خِرد و فهم مرا از ادراکش کوتاه کرده، تا چه رسد به پی بردن به پایانش. و با این ترتیب من چگونه میتوانم تو را سپاسگزاری کنم و همان سپاسگزاری من تازه احتیاج به سپاسگزاری دیگری دارد و هرگاه بگویم ستایش مخصوص تو است برای همین جمله لازم است دوباره بگویم ستایش مخصوص تو است.


خدایا چنانچه به لطف خویش ما را خوراک دادی و به پرورش خود پروریدی پس نعمت‌های فراوانت را بر ما کامل کن و ناگواری‌های سخت و بد را از ما دور کن و عطا کن به ما از بهره‌های دو جهان برتر و بهترش را، چه اکنون و چه در آینده و ستایش تو را است برای آزمایش نیکویت و نعمتهای فراوانت ستایشی که برابر خوشنودیت باشد و احسان و بخشش بزرگ تو را به سوی ما جلب کند ای بزرگ و‌ ای بزرگوار به رحمتت‌ای مهربانترین مهربانان.

حاضرین در سایت

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

در یافت ایمیل

برای دریافت ایمیل های هفتگی، لطفا اسم خود را ثبت نام کنید.

کانال تلگرام مرکز امام علی ع

پخش زنده حرم امام رضا (ع

احادیث و فرمایشات نورانی از امام سجاد علیه السلام


اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا علی بن الحسین


«أَلْمُؤْمِنُ مِنْ دُعائِهِ عَلى ثَلاث: إِمّا أَنْ یُدَّخَرَ لَهُ وَ إِمّا أَنْ یُعَجَّلَ لَهُ وَ إِمّا أَنْ یُدْفِعَ عَنْهُ بَلاءً یُریدُ أَنْ یُصیبَهُ.»:


امام سجاد علیه السلام:مؤمن از دعایش سه نتیجه مى گیرد ۱ـ یا برایش ذخیره گردد، ۲ـ یا در دنیا برآورده شود، ۳ـ یا بلایى را که خواست به او برسد، از او بگرداند.


مَنِ اشْتاقَ إِلى الْجَنَّةِ سارَعَ إِلَى الْخَیْراتِ وَ سَلا عَنِ الشَّهَواتِ وَ مَنْ أَشْفَقَ مِنَ النّارِ بادَرَ بِالتَّوْبَةِ إِلَى اللّهِ مِنْ ذُنُوبِهِ وَ راجَعَ عَنِ الَْمحارِمِ.»


امام سجاد عليه السلام فرمود: هر که مشتاق بهشت است به حسنات شتابد و از شهوات دورى گزیند، هر که از دوزخ ترسد براى توبه از گناهانش به درگاه خدا پیشى گیرد و از حرام‌ها برگردد.


علی بن الحسین ع: ایها مؤمن دمعت عیناه بقتل الحسین (علیه السلام) حتی یسیل علی خده، لواه الله بها فی الجنه عرفا یسکنها احقابا


هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (علیه السلام) گریان شود، به طوری که اشک بر گونه هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن او را درغرفه های بهشتی جای دهد که روزگاران دراز در آن به سر برند


امام سجاد(علیه السلام) و امّا حقّ پدرت را باید بدانى که او اصل و ریشه توست و تو شاخه او هستى، و بدانى که اگر او نبود تو نبودى، پس هر زمانى در خود چیزى دیدى که خوشت آمد بدان که [از پدرت دارى]، زیرا اساس نعمت و خوشى تو، پدرت مى باشد، و خدا را سپاس بگزار و به‌‌ همان اندازه شکر کن.


امام سجاد (علیه السّلام):سه چیز موجب نجات انسان مومن خواهد بود: نگهداری زبانش از حرف زدن درباره مردم- غیبت آنان، مشغول شدنش به خویشتن با كارهایی ‏كه برای آخرت و دنیایش ‍ مفید باشد. و بسیار گریستن بر اشتباهاتش.‏.


امام سجاد (علیه السّلام):چنانچه شخصی از سویی تو را بدگویی كند، و سپس برگردد و از سوی دیگر پوزش طلبد، عذرخواهی و پوزش او را پذیرا باش.‏.


امام سجاد(علیه السّلام): زبان آدمی بر تمام اعضا و جوارحش تسلط دارد هر روز صبحگاهان زبان انسان بر آنها می‌گوید: چگونه شب را به روز رساندید؟جواب دهند: اگر تو ما را رها كنی خوب و آسوده هستیم، چون كه ما به وسیله تو مورد ثواب و عقاب قرار می‌گیریم.‏


امام سجاد(علیه السلام) سه حالت و خصلت در هر یک از مؤمنین باشد در پناه خداوند خواهد بود و روز قیامت در سایه رحمت عرش الهى مى باشد و از سختى ها و شداید صحراى محشر در امان است: اوّل آن که در کارگشائى و کمک به نیازمندان و درخواست کنندگان دریغ ننماید. دوّم آن که قبل از هر نوع حرکتى بیندیشد که کارى را که مى خواهد انجام دهد یا هر سخنى را که مى خواهد بگوید آیا رضایت و خوشنودى خداوند در آن است یا مورد غضب و سخط او مى باشد. سوّم قبل از عیب جوئى و بازگوئى عیب دیگران، سعى کند عیب هاى خود را برطرف نماید.


امام سجاد علیه السلام: هرکس داراى چهار خصلت باشد، ایمانش کامل، گناهانش بخشوده خواهد بود، و در حالتى خداوند را ملاقات مى کند که از او راضى و خوشنود است ۱ ـ خصلت خودنگهدارى و تقواى الهى به طورى که بتواند بدون توقّع و چشم داشتى، نسبت به مردم خدمت نماید. ۲ ـ راست گوئى و صداقت نسبت به مردم در تمام موارد زندگى. ۳ ـ حیا و پاکدامنى نسبت به تمام زشتى هاى شرعى و عرفى. ۴ ـ خوش اخلاقى و خوش برخوردى با اهل و عیال خود. . .


رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: حسین از من و من از حسینم ؛ دوستدار حسین محبوب خداست ؛ حسین امتى از امت ها است


عن النبى(صلی الله علیه و آله و سلم) : ... و هى اطهر بقاع الارض واعظمها حرمة و إنها لمن بطحاء الجنة . بحار الانوار ، ج 98، ص 115


پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:کربلا پاک ترین بقعه روى زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه ‏ها است و الحق که کربلا از بساط هاى بهشت است . .


قال علی بن ابیطالب (ع): کل عین یوم القیامه باکیه و کل عین یوم القیامة ماهره، الاعین من اختصه الله بکرامته و بکی علی ما ینهک من الحسین و آل محمد (صلی الله علیه و آله


حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند در روز قیامت همه چشمها گریانند و هیچ چشمی خواب ندارد، مگر آن چشمی که خداوند آن را به کرامت خود اختصاص داده و برای هتک حرمت حسین و خاندان محمد گریسته


قال ابوعبدالله عليه السلام: ليس نبى فى السموات والارض و الا يسألون الله تبارك و تعالى ان يوذن لهم فى زيارة الحسين عليه السلام ففوج ينزل و فوج يعرج.


امام صادق عليه السلام فرمود: هيچ پيامبرى در آسمان‌ها و زمين نيست مگر اين كه مى‏خواهند خداوند متعال به آنان رخصت دهد تا به زيارت امام حسين عليه السلام مشرف شوند، چنين است كه گروهى به كربلا فرود آيند و گروهى از آنجا عروج كنند.

کمک به مرکز امام علی ع